MVP

[ WOMEN’S ]   [ SENIOR ]   [ INTERMEDIATE ]   [ MASTERS ]


2018

WOMENS 

SENIORS

INTERMEDIATES

MASTERS


2017

TAYLOR WALE

JOHN TAIT

JOE YOUNG

TYLER YORK


2016

DEVIN EDENSHAW

SHAYLA SCHOONER

TYLER YORK

JAKOB HENRY


2015

JOE YOUNG

SHAYLA SCHOONER

DARCY PEARSON

TAD YLINIEMI


2014

ABE BROWN – Old Massett

JUDY CARLICK-PEARSON – Metlakatla, BC

DESI COLLINSON – Skidegate Saints

NATE VOGSTAD


2013

ABE BROWN – Old Massett

BRITTANY WILLIAMS – Nanaimo 

DESI COLLINSON – Skidegate Saints

DARREN METZ – Kitamaat


2012

BRITTANY WILLIAMS – Nanaimo 

DESI COLLINSON – Skidegate Saints

GREG CHARLIE JR. – Ahousat

BRADY JOHNSTON – Prince Rupert Coast Trojans


2011

ADELIA PAUL – Kitamaat

DANIEL METZ – Kitamaat

MITCH MARTIN – Bella Bella

DEVIN EDENSHAW – Hydaburg, AK


2010

MITCH MARTIN – Bella Bella

VANESSA JAMES – Metlakatla, AK

DEVIN EDENSHAW – Hydaburg, AK

CHARLIE LEESON – Friendship House


2009

RUDY BEAN – Hydaburg, AK

VANESSA JAMES – Metlakatla, AK

DEVIN EDENSHAW – Hydaburg, AK

NATE KIRK – North Shore


2008

MITCH MARTIN – Bella Bella

DENISE WILSON – Metlakatla, BC

PHIL NADRAZKY – Bella Bella

BRYAN HAYWARD – Metlakatla, AK


2007

RICHARD AIKEN – Skidegate

JUDY CARLICK – Metlakatla, BC

DEVIN EDENSHAW – Hydaburg, AK

JACOB THOM – Friendship House


2006

CARY-LYNN COCHRANE – North Pacific Rain 

GENE WOLFF – New Aiyansh

VINNY EDENSHAW – Hydaburg, AK

ED RUSS – Skidegate


2005

NEELY HUMPERVILLE – North Pacific Rain

APPOLLO MARSEDEN – Metlakatla, ak

SID EDENSHAW – Hydaburg, AK

DARREN EDENSHAW – Hydaburg, AK


2004

ELLIS ROSS – Kitamaat

TRISH HELIN – Mackenzie, PR

MATT CARLE – Hydaburg, AK

DAN MCNEIL – Skidegate


2003

BUTCH HAYWARD – Metlakatla, AK

JUDY CARLICK – Metlakatla, BC

GENE WOLFF – Bella Bella

DESI COLLINSON – Skidegate


2002

CLIFF STARR, JR. – Bella Bella

JEAN JACKSON – Prince Rupert

WAMBLI LEDESMA – Massett

LUKE ROBINSON – Ahousaht


2001

GLENN BLANDOV – Kake, AK

DENISE WILSON – Metlakatla, BC

MATT CARLE – Hydaburg, AK

JASON ALSOP – Skidegate


2000

Russell Gladstone – Skidegate

ANNA ATLEO – Kitamaat

WILLIS PARNELL – Massett

JASON ALSOP – Skidegate


1999

ROLAND BARTON – Kincolith

DENISE WILSON – Metlakatla, BC

JOE PRUE – Hydaburg, AK

GENE WOLFF – New Aiyansh


1998

GLENN BLANDOV – Metlakatla, AK

JUDY CARLICK – Metlakatla, BC

SID EDENSHAW – Hydaburg, AK

JUSTIN ADAMS – New Aiyansh


1997

ROLAND BARTON – Kincolith

VERA HAYWOOD – Metlakatla, AK

MATT CARLE – Hydaburg, AK

DUSTIN BOOTH – Metlakatla, AK


1996

GAYLE BEDARD – Eagle Wind 

KEN PEMBERTON – Bella Bella

JAMES STANFORD – Metlakatla, AK

STEVE ADAMS – Kincolith


1995

JESSIE DONEY – Vancouver Breakers

MATTHEW CARLE – Hydaburg, AK

MARVIN COLLINSON – Musqueam

CLIFF STARR, JR. – Bella Bella


1994

TERRY SAM – Fort St. James

JESSIE DONEY – Vancouver Breakers

SID EDENSHAW – Haida Gwaii

RALPH BRIGHT – Greenville


1993

LARRY HUDSON – Metlakatla, AK

JUDY CARLICK – Kaien Islan

WILLIS PARNELL – Haida Gwaii

ABE BROWN – Massett


1992

BOOKER JONES – Siksika Nation

RUSSEL MATHER – Nanaimo